+48 22 5128 100  
info@il-pib.pl

Szachowa 1,
04-894 Warszawa

|
Webmaster

Tytuł Projektu: SAT-AIS-PL Phase A42_digital_logo_dark_blue_sign_Asat-ais-pl_logo

Projekt współfinansowany z programu Polish Industry Incentive Scheme.

Budżet Projektu: 200 000 Euro

Okres realizacji: 2016 – 2017 (12 miesięcy)

Partnerzy: 7 partnerów z Polski: Instytut Łączności, Creotech, Akademia Morska z Gdyni, Centrum Badań Kosmicznych, Atos Polska, Hertz Systems, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego.

Partner wiodący: Creotech Instruments S.A.

Cel Projektu: Celem fazy A projektu jest wykonanie studium wykonalności budowy i eksploatacji mikrosatelity AIS. Głównym zadaniem satelity będzie odbieranie wiadomości AIS nadawanych ze statków będących poza zasięgiem lądowych stacji AIS i przekazywanie tych wiadomości do stacji naziemnej. Dodatkowo planowane jest umieszczenie na pokładzie satelity prototypowego receivera VDES, który będzie jednym z pierwszych tego typu urządzeń funkcjonujących w kosmosie. Ostatecznym wynikiem projektu będzie wyniesienie satelity na orbitę (planowane na 2020 rok) oraz jego kilkuletnie funkcjonowanie.

Zadania Instytutu Łączności: Zakład Systemów i Sieci Bezprzewodowych (Z-8)  w Gdańsku jest zaangażowany (wspólnie z Akademią Morską w Gdyni i CBK) głównie w prace nad projektem satelitarnego odbiornika AIS oraz satelitarnego receivera VDES wraz z antenami.