+48 22 5128 100  
info@il-pib.pl

Szachowa 1,
04-894 Warszawa

Bieżące wydarzenia

|
Paweł Woźniak

 

Czy będziemy mogli korzystać z nowych możliwości, jakie daje DVB-T2? Tak, ale tylko z odpowiednim telewizorem. Rusza przygotowana przez Instytut Łączności – PIB kampania społeczna, która pomoże przygotować się do wprowadzenia nowego standardu telewizji cyfrowej.

Od 20 września widzowie kilku największych stacji telewizyjnych mogą zobaczyć dwa spoty informacyjne na temat nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC.

Na początek

To początek kampanii społecznej „Gotowi na DVB-T2?” realizowanej przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z nadawcami telewizyjnymi, Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajową Radą Radiofonii i Telewizji oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej.

Filmy będą się pojawiać na antenie TVP, Polsatu, TVN, TV Trwam, TV Puls i stacji Kino Polska. Kampania pomoże telewidzom przygotować się do zmiany standardu nadawania, która nastąpi w połowie 2022 roku.

Działa już też serwis informacyjny gov.pl/cyfrowaTV.

Nowa jakość w odpowiednim telewizorze

Pierwszy spot kampanii skierowany jest do osób planujących zmianę odbiornika na nowy. Przypomina o sprawdzeniu, czy kupowany sprzęt będzie odbierał programy nadawane w DVB-T2/HEVC. Odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC będzie bowiem wymagać telewizora wyposażonego w odpowiednie funkcje.

Drugi z przygotowanych filmów skupia się na zaletach, jakie daje DVB-T2/HEVC. Nowy standard przyniesie widzom telewizji naziemnej większą ofertę programów, lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz usługi telewizji hybrydowej.

Dobrze poinformowani

Ale telewizyjne spoty to nie wszystko. W ramach kampanii ruszył serwis informacyjny gov.pl/cyfrowaTV, gdzie można znaleźć aktualności oraz teksty informacyjne i poradniki związane z DVB-T2/HEVC. Powstały także broszury i ulotki z podstawowymi informacjami na temat nowego standardu. Kampania będzie też wspierana regularnymi publikacjami w mediach społecznościowych Instytutu Łączności.

DVB-T2/HEVC wkracza do Polski

Szeroki i łatwy dostęp do informacji o DVB-T2/HEVC jest bardzo ważny, bo już za kilka miesięcy będzie to jedyny standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Odbiór programów w starym formacie DVB-T nie będzie już możliwy.

Zmiana będzie wprowadzana etapami wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 roku - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 roku - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 roku - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 roku - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

Dlaczego IŁ?

Instytut Łączności jest związany z polską telewizją od samych jej początków. Jego naukowcy uruchamiali doświadczalne stacje telewizyjne w latach 30. i 50. XX wieku. Ich dziełem są również pierwsze w Polsce emisje programów w kolorze. Badaniami nad telewizją Instytut zajmuje się nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat.


Spot „Gotowi na DVB-T2? Nie kupuj telewizora z minionej epoki!”
Spot „Gotowi na DVB-T2? Wybór, personalizacja i jakość – telewizja nowej generacji”
Serwis poświęcony DVB-T2/HEVC