+48 22 5128 100  
info@il-pib.pl

Szachowa 1,
04-894 Warszawa

Bieżące wydarzenia

|
Paweł Woźniak

Zakończył się pierwszy dzień międzynarodowej konferencji „Słyszałem, że sieć 5G powoduje… Czyli rozwój mobilnych sieci telekomunikacyjnych w dobie dezinformacji – technika, zdrowie, regulacje i edukacja”. Poświęcony był problemom dezinformacji i jej zwalczania, szczególnie w kontekście sieci 5G. Konferencję organizują Instytut Łączności i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Gości konferencji powitali Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej,  Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelaria Premiera i dr. hab. inż. Sławomir Hausman z Politechniki Łódzkiej, przewodniczący Komitetu Programowego.

- Chcemy zmniejszyć możliwość replikacji dezinformacji o 5G poprzez zwiększenie świadomości i dostępowi do zweryfikowanych informacji. Wszystkie obawy trzeba rozwiać – powiedziała Vera Jourova.

- Ludzie mają różne obawy związane z PEM, ale te obawy są używane w różny sposób. Niektórzy wykorzystują je, aby zarabiać. To uderza w nasze bezpieczeństwo. Uruchomimy specjalną akcję edukacyjną koordynowaną przez Instytut Łączności. 5G nie jest zagrożeniem – dodał Marek Zagórski.

Gerd Callewaert z IPSOS przedstawił wyniki badań opinii publicznej w Europie dotyczące wiedzy na temat 5G oraz obaw związanych z jego wprowadzeniem.

- Im ktoś ma mniej informacji i wiedzy o 5G, tym mniej pozytywnie o nim myśli – podsumował.

Charakterystykę polskiego ruchu anty 5G zaprezentował red. Andrzej Kozłowski z CyberDefence24. Analizował między innymi dlaczego ludzie w Polsce boją się 5G i kto rozpowszechnia fałszywe treści i jakie są tego konsekwencje.

Sprawdzone metody wykrywania i przeciwstawiania się nieprawdziwym informacjom przedstawił red. Wiktor Świetlik. Mówił również o realizowanym przez Polską Agencję Prasową projekcie #Fakehunter.

- Edukacja i walka z fakenewsami to podstawa. Nie możemy blokować ani cenzurować – powiedział.

Dr Sarah Loughran opowiedziała o doświadczeniach z  kampanii społecznej dotyczącej 5G realizowanej przez Australijską Agencję Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego.

- Rząd Australii w kwestii 5G skupia się na trzech aspektach: dialog ze społeczeństwem, badania i międzynarodowe zaangażowanie. Potrzeba nam jasnego i prostego przekazu o wpływu 5G na zdrowie, musimy przekazywać fakty i wiarygodne informacje – mówiła.

Kinga Graczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przybliżyła założenia kampanii edukacyjnej Instytutu Łączności i KPRM dotyczącej komunikacji bezprzewodowej i 5G, która rozpocznie się na początku 2021 roku i ma potrwać 3 lata.

- Nasz program jest kompleksowy, obejmuje m.in. edukację samorządów z procesu inwestycyjnego, edukację w szkołach, ale i całego społeczeństwa. Chcemy walczyć z przyczynami, a nie skutkami. Chcemy edukować. Powstaną podręczniki wspomagające nauczanie, podcasty, będzie dostępny dla dziennikarzy interdyscyplinarny zespół ekspertów – powiedziała.

  • Eksperci-Instytutu-odpowiadaj-na-pytania-internautw_Fot.-Instytut-cznoci-PIB
  • I-dzie-Midzynarodowej-Konferencji-PEM_Fot.-Instytut-cznoci-PIB
  • Kinga-Graczyk-gwny-specjalista-KPRM_Fot.-Instytut-cznoci-PIB
  • Panel-dot.-systemowej-walki-z-dezinformacj_Fot.-Instytut-cznoci-PIB
  • Prezentacja-W.-wietlik_FakeHunter_Fot.-Instytut-cznoci-PIB
  • Prezentacja_Gerd-Callllewaer_Fot.-Instytut-cznoci-PIB
  • Wicekomisarz-Vera-Jourova_Fot.-Instytut-cznoci-PIB
  • dr_ukasz_Lama_Prowadzcy1_Fot.-Instytut-cznoci-PIB

Kolejny prelegent, Dr Jack Rowley z GSMA, zaprezentował spojrzenie problem fałszywych informacji rozpowszechnianych na temat 5G z globalnej perspektywy.

- 2/3 dezinformacji o powiązaniu 5G z COVID pochodziło z mediów społecznościowych i wypowiedzi celebrytów. Bardzo ważne jest kto społeczeństwu wyjaśnień. Sprawy związane z wpływem PEM na zdrowie lepiej wyjaśni lekarz niż inżynier – zauważył.

Założenia europejskiej strategii walki z dezinformacją omówił dr inż. Alberto Rabbachin reprezentujący Komisję Europejską. Wspomniał między innymi o roli mediów społecznościowych w rozprzestrzenianiu fałszywych informacji.

- Im więcej interakcji, im więcej odsłon, tym lepiej dla danej platformy. Algorytmy serwują konkretne treści, wywołujące emocje. Tak się tworzy ekosystem fakenews – podkreślił dr Rabbachin.

O wzroście popularności teorii spiskowych w dobie pandemii COVID-19 i ich powiązaniach z siecią 5G mówił z kolei prof. Stephan Lewandowsky z Uniwersytetu w Bristolu.

- Fale są niewidoczne jak wirusy. Ludzie postrzegają korelacje tam, gdzie ich nie ma. A jest udowodniona korelacja pomiędzy wiarą w teorie spiskowe a skłonnością do agresji – zauważył.

Czy stały monitoring PEM z dostępem online dla obywateli może wpłynąć na postrzeganie telekomunikacji? Na podstawie francuskich doświadczeń próbował na to pytanie odpowiedzieć Gilles Bregant, dyrektor agencji ANRF.

- 5G działa już w kilku francuskich miastach, nasze sondy pokazują, że nie ma w związku z tym większego narażenia na PEM – powiedział.

W kolejnym panelu, tym razem dotyczącym źródeł deiznformacji i walki o prymat w wyścigu technologicznym paneliści szczegółowo omówili kwestie środowisk przeciwników 5G oraz pokrewnych.

- Modus operandi członków anty5G w SM: masowe wysyłanie listów do administracji i dziennikarzy, granie na emocjach (my/oni), wielokrotne powtarzanie tych samych fakenewsów – opisywała Hanna Linderstal ze szwedzkiej Agencji Earhart Business Protection Agency.

Z kolei dr Daniel Robert Grimes, irlandzki pisarz naukowy, zajmujący się popularyzacją nauki opisywał walkę środowisk naukowych z przeciwnikami. Czasami jest to walka dosłowna.

- Zwolennicy teorii spiskowych starają się podważyć wiarygodność osoby, a nie faktów – stwierdził.

W podobnym tonie wypowiadał się trzeci uczestnik panelu – dr Daniel R. Jolley z Northumbria University UK.

- Naukowcy nie mogą pozwalać na ataki na siebie. Nie należy się do tego przyzwyczajać, trzeba to zgłaszać organom ścigania – apelował.

Z wystąpień prelegentów i dyskusji panelowych podczas pierwszego dnia konferencji wynika, że dezinformacja dotycząca 5G jest znaczącym i groźnym zjawiskiem, prowadzić może nawet do wandalizmu i przemocy. Jej rozpowszechnianie ułatwia wszechobecność mediów społecznościowych i stosowane przez nie mechanizmy dystrybucji informacji. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby przeciwstawić się fałszywym informacjom. Najważniejszym jest edukacja i rzetelna informacja, które uodparniają społeczeństwo na wpływ mitów i teorii spiskowych.

Na czwartek 10 grudnia zaplanowany jest drugi dzień konferencji. Wiodącym tematem będzie sieć 5G w kontekście badań, norm i regulacji prawnych.

Konferencja odbywa się całkowicie w trybie zdalnym i jest bezpłatna. Uczestnictwo w konferencji jest możliwe po uprzednim zarejestrowaniu się pod adresem:

https://konferencjapem.wydarzeniaonline.pl/pl/rejestracja/ .

Konferencja jest transmitowana online na stronach:

http://www.gov.pl/5G

http://www.konferencjapem.wydarzeniaonline.pl/

oraz na kanale YouTube Instytutu Łączności.