+48 22 5128 100  
info@il-pib.pl

Szachowa 1,
04-894 Warszawa

Bieżące wydarzenia

|
Paweł Woźniak

Pod koniec maja Polska przystąpiła do nowej inicjatywy w ramach  Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST). W projekcie CA19111 NEWFOCUS badacze z całej Europy będą pracować nad nową generacją optycznych sieci bezprzewodowych. W kierownictwie projektu znaleźli się dwaj naukowcy z Instytutu Łączności.

Profesorowie Instytutu Łączności, Marian Marciniak i Mirosław Klinkowski zostali delegowani przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do kierownictwa uruchomionego niedawno projektu COST CA19111 - European Network on Future Generation Optical Wireless Communication Technologies (NEWFOCUS). Nowa inicjatywa w ramach  Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST) będzie skupiać europejskich badaczy pracujących nad nowymi rozwiązaniami w zakresie bezprzewodowej komunikacji optycznej. Projekt, do którego przystąpiło już 31 krajów, zakończy się w 2024 roku.

Badania prowadzone w ramach NEWFOCUS mają być odpowiedzią na jedno z największych wyzwań współczesnej inżynierii telekomunikacyjnej: stworzenie sieci bezprzewodowej o niewielkim wpływie na środowisko, która obsłuży stale rosnące zapotrzebowanie na usługi. Naukowcy będą chcieli zaproponować rozwiązania oparte o technologię bezprzewodowej komunikacji optycznej (OWC), która w przyszłości będzie wydajniejszą, tańszą i bezpieczniejszą alternatywą dla technologii radiowych, także dla 5G. Nowa inicjatywa będzie również platformą współpracy uczelni, instytucji badawczych, przemysłu i administracji publicznej. Planowane jest też wyszkolenie specjalistów, którzy w poszczególnych krajach będą wspierać prace nad normalizacją i komercjalizacją technologii OWC.

Instytut Łączności bierze udział w działaniach COST od kilkunastu lat, nasi naukowcy byli zaangażowani w 20 prowadzonych tam projektów.

 

Więcej o projekcie CA19111 NEWFOCUS: https://www.cost.eu/actions/CA19111/

Informacje na temat COST: https://www.cost.eu/

Prace Instytutu Łączności w ramach COST: https://www.il-pib.pl/pl/projekty-cost