+48 22 5128 100  
info@il-pib.pl

Szachowa 1,
04-894 Warszawa

Bieżące wydarzenia

|
Paweł Woźniak

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że 29 kwietnia uruchomiona został druga funkcjonalność aplikacji ProteGo Safe. Pozwala ona na uzyskanie informacji czy miał miejsce kontakt z osobą, która zachorowała na koronawirusa. Działanie tej funkcjonalności opiera się na technologii Bluetooth. Ministerstwo zachęca do przetestowania tego rozwiązania i podzielanie się swoimi uwagami.

Nowa funkcjonalność wymaga zainstalowania na telefonie aplikacji ProteGO Safe i włączeniu Bluetootha. Wówczas urządzenia, które znajdują się w najbliższym otoczeniu i  używają tej aplikacji mogą się „zobaczyć”. Dane o napotkanych urządzeniach są rejestrowane przez aplikację ProteGO Safe, szyfrowane, a po dwóch tygodniach usuwane. Jeżeli osoba używająca telefonu, który został zarejestrowany przez naszą aplikację zachoruje na koronawirusa wówczas otrzymamy o tym informację. Nie będziemy wiedzieli kto zachorował, a jedynie, że mieliśmy z osobą zarażoną kontakt. Aplikacja dostarczy również informacji jak dalej postępować.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski zaznaczył, że Polska jest jednym z pierwszych państw na świecie, które udostępnia takie rozwiązanie. Minister podkreślił, że aplikacja jest bezpieczna i zgodna wytycznymi Komisji Europejskiej.

Prace nad aplikacją prowadzone są w przejrzysty sposób. Dlatego zdecydowano się udostępnić jej kod źródłowy - pobierz. Ministerstwo zachęca do testowania aplikacji i dzielenia się swoimi uwagami. Można je przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Aplikacja ProteGO Safe jest darmowa, można ją pobrać ze sklepu Google Play (użytkownicy smartfonów z systemem Android). W najbliższych dniach będzie dostępna także dla właścicieli urządzeń z systemem iOS.

Aplikacja ProteGo Safe – pobierz.

Pierwszą wersję aplikacji ProteGO Safe Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło 20 kwietnia 2020 r. Jej funkcjonalność pozwala na samokontrolę stanu zdrowia, a zastosowane w niej rozwiązania zostały oparte na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i konsultacjach z lekarzami. W skrócie działanie aplikacji polega na przeanalizowaniu udzielonych odpowiedzi na pytania dotycząca stanu zdrowia i na tej podstawie przypisanie użytkownika do jednej z trzech grup ryzyka (niska, średnia, wysoka) wraz z odpowiednimi zaleceniami. W ten sposób, bez wychodzenia z domu użytkownik dowie się w jaki sposób powinien postępować.

Aplikacja ProteGO Safe przygotowywana jest przez polskie firmy informatyczne na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji we współpracy z GovTech Polska, pod nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/protego-safe--pobierz-zainstaluj-przetestuj