+48 22 5128 100  
info@il-pib.pl

Szachowa 1,
04-894 Warszawa

Bieżące wydarzenia

|
Paweł Woźniak

20 kwietnia 2020 r. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło pierwszą wersję aplikacji ProteGO Safe. Prace nad tą aplikacją rozpoczęły się dwa tygodnie temu, a w jej przygotowaniu pomagali najlepsi polscy programiści.

Udostępniona aplikacja pozwala na samokontrolę stanu zdrowia, a zastosowane w niej rozwiązania zostały oparte na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i konsultacjach z lekarzami. W skrócie działanie aplikacji polega na przeanalizowaniu udzielonych odpowiedzi na pytania dotycząca stanu zdrowia i na tej podstawie przypisanie użytkownika do jednej z trzech grup ryzyka (niska, średnia, wysoka) wraz z odpowiednimi zaleceniami. W ten sposób, bez wychodzenia z domu użytkownik dowie się w jaki sposób powinien postępować. To z kolei wpłynie na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak podkreślił minister Marek Zagórski, aby aplikacja spełniła swoją rolę potrzeba jest kliku czynników. Jako najważniejsze wymienił: solidarności, odpowiedzialność i samodyscyplinę. Dlatego, jak zaznaczył minister, tak ważne jest, aby z aplikacji korzystało możliwie najwięcej osób, ponieważ to od postawy każdego z nas zależy jak szybko wrócimy do normalnego życia.   

Docelowo aplikacja ProteGO Safe ma pełnić jeszcze drugą funkcję - ma pozwolić uzyskać informacje o tym czy mogliśmy spotkać osobę chorą na koronawirusa. Zadanie to ma być realizowane poprzez wykorzystanie technologii Bluetooth do zbierania informacji o urządzeniach znajdujących w naszym otoczeniu. Ministerstwo zapowiada, że aplikacja uzupełniona o tę funkcję, zostanie przedstawiona w ciągu najbliższych dni.

Ministerstwo podkreśla, że jego priorytetem jest przejrzystość prac nad aplikacją. W tym celu udostępniony został kod źródłowy pierwszej wersji aplikacji ProteGo Safe. Ministerstwo zachęca również do wysyłania opinii na temat tego rozwiązania na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

ProteGO Safe – pobierz i zainstaluj aplikację

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/pokonajmy-razem-koronawirusa--poznaj-protego-safe