+48 22 5128 100  
info@il-pib.pl

Szachowa 1,
04-894 Warszawa

Bieżące wydarzenia

|
Paweł Woźniak

 

Marek Zagórski na konferencji PEM

Polacy korzystają z telefonów komórkowych na masową skalę. Pojawiają się w związku z tym obawy o wpływ telefonii komórkowej na zdrowie. W Warszawie, z inicjatywy Instytutu Łączności odbyła się III. Międzynarodowa konferencja o polu elektromagnetycznym.  Naukowcy zapewniają, że nie mamy powodu do obaw.

48% Polaków deklaruje, że korzysta z mobilnych urządzeń ponad 2 godziny dziennie — tak wynika z raportu „Polska.jest.mobi”. Średnio spędzamy 2,3 godziny przed ekranem smartfona, co stanowi wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim (wówczas 1,8 godziny). Zgodnie z danymi zebranymi przez BCG Polska jest liderem pod względem penetracji mobilną łącznością szerokopasmową. Internet w Polsce to przede wszystkim internet w komórce. Nic dziwnego, smartfon jest wykorzystywany jako „podręczny” komputer, dzięki któremu możemy załatwić już wszystkie sprawy, a nawet przestać korzystać z „tradycyjnego” komputera.

Czołówka światowych badaczy w Warszawie

Badania nad wpływem telefonii komórkowej na zdrowie człowieka i środowisko są prowadzone od przeszło trzydziestu lat, a więc od początku istnienia tej technologii. Najnowsze ustalenia naukowców zostały zaprezentowane podczas III. Międzynarodowej Konferencji „Pole elektromagnetyczne i przyszłość telekomunikacji. Badania. Monitoring. Doświadczenia krajowe i zagraniczne.” organizowanej na Stadionie Narodowym przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy pod patronatem Premiera oraz Ministerstwa Zdrowia
i Ministerstwa Cyfryzacji.

W konferZenon Sienkiewicz na konferencji PEMencji uczestniczyli polscy i światowi specjaliści z zakresu telekomunikacji, medycyny i ochrony środowiska. Wśród prelegentów znaleźli się między innymi badacze z krajowych uczelni i instytutów badawczych, przedstawiciele International Telecommunication Union (ITU) — agendy ONZ zajmującej się telekomunikacją czy International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP). Rekomendacje ICNIRP są stosowane przez Komisję Europejską w wydanym zaleceniu, które jest źródłem przepisów w zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej. Oddziaływaniem pól elektromagnetycznych zajmujemy się od początku lat 90. Od 1998 r. nie pojawiły się żadne rzetelne badania, które uzasadniałby zaostrzenie przyjętych standardów. Wytyczne ICNIRP jako dopuszczalne poziomy ekspozycji są kilkudziesięciokrotnie niższe niż poziom, przy którym stwierdzono jakikolwiek negatywny wpływ na ludzi. Te poziomy są bezpieczne dla każdego - dorosłych, dzieci czy kobiet w ciąży — powiedział dr Zenon Sienkiewicz, brytyjski badacz zasiadający w ICNIRP.

Szybki Internet jak stetoskop

Postępująca cyfryzacja otwiera nowe możliwości: telemedycyna, diagnostyka na odległość, zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów  - mówił na otwarciu Konferencji Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Jest to szczególnie ważne w kontekście Europy i niekorzystnych trendów demograficznych. Internet jest dla medycyny współczesnym stetoskopem. Tu nie chodzi tylko e-recepty, ale możliwość przesyłania ogromnej ilości danych dotyczących zdrowia ludzi, poprzez wykorzystywanie np. w ramach diagnostyki obrazowej — dodał.

Sieci 5G za rogiem

Szerzej na to zagadnienie patrzy Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, który otworzył konferencję: Jesteśmy w przededniu rewolucji telekomunikacyjnej. Pierwsze kraje już wprowadzają technologię 5G. Żyjemy w czasach, w których możliwość błyskawicznego przesyłania i przetwarzania ogromnej ilości danych może stanowić o konkurencyjności kraju. Polska nie może pozwolić sobie na zaniedbania w tym obszarze - mówił Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji. Przypomniał, że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, do 2020 w każdym z krajów Unii Europejskiej przynajmniej w jednym dużym mieście musi zostać uruchomiona sieć 5G. - I my zamierzamy to osiągnąć - stwierdził. Dodał, że w tym celu konieczna będzie likwidacja wszelkich barier, które dziś stoją na przeszkodzie budowy takiej sieci. - Jednocześnie chcemy docierać z niezbędną wiedzą do obywateli - uspokajał. Szybkie działanie np. w zakresie usprawnienia procesu inwestycyjnego pozwoli Polsce utrzymać się w europejskiej czołówce państw wdrażających 5G.