Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy zawarł umowę partnerstwa z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie (UML). Efektem współpracy będą innowacyjne rozwiązania z zakresu mobilnej diagnostyki wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych (ITSEF) znajdujące się w Instytucie Łączności-PIB informuje z satysfakcją, że zakończyło ocenę zgodności biblioteki kryptograficznej MsCrypto wersja 1.0.7.0 („Moduł”), przedstawionej do badań przez firmę Specfile Projekt sp. z o.o., z wymaganiami normy EN ISO/IEC 19790 „Security requirements for cryptographic modules”.
Przez 12 miesięcy działania systemu SI2PEM użytkownicy średnio co 4 minuty sprawdzali w nim poziom pola elektromagnetycznego (PEM) pochodzącego od stacji bazowych. Każdy z 77 tysięcy unikalnych użytkowników sprawdził przynajmniej 2 punkty na naszej mapie. A to tylko niektóre z wybranych, całkiem imponujących statystyk, jakie strona si2pem.gov.pl wygenerowała przez miniony rok.
W styczniu 2022 r. w Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych (LOB), odbył się audyt nadzoru oraz audyt dot. rozszerzenia zakresu akredytacji. Audyt został przeprowadzony przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA).
Zastępca dyrektora IŁ do spraw naukowych, dr hab. inż. Paweł Pławiak został laureatem nagrody przyznawanej przez Wydział IV Techniczny Polskiej Akademii Nauk.
Tematy związane z polami elektromagnetycznymi oraz działaniem sieci 5G to bardzo trudne zagadnienia dla przeciętnego użytkownika mobilnej telefonii komórkowej. Bo jak zrozumieć coś, czego nie widać? Między innymi na to pytanie postaramy się odpowiedzieć podczas VI Międzynarodowej Konferencji „Fale radiowe są niewidoczne. Co robimy, by były transparentne – normy i regulacje”, która startuje już 1 grudnia.
Jaki jest stan wdrożenia 5G w Polsce i jego perspektywy? Jak działają pilotażowe instalacje 5G? Komu udało się stworzyć praktyczne rozwiązania w oparciu o nową technologię? O tym usłyszymy 20 października 2021 roku podczas konferencji „Innowacje cyfrowe technologii 5G” organizowanej przez Hub Innowacji Cyfrowych DIH5G.
Wszyscy gotowi na DVB-T2? Rusza przygotowana przez Instytut Łączności – PIB kampania społeczna, która pomoże przygotować się do wprowadzenia nowego standardu telewizji cyfrowej.
Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne.
Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych zgodne z normą Common Criteria z powodzeniem przeszło audyt akredytacyjny na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025.
Szukasz środków na start i rozwój firmy albo zwiększenie jej kapitału? Twój startup potrzebuje finansowania innowacyjnych rozwiązań? Zapraszamy na bezpłatny webinar DIH5G.
„Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa” - to nowy projekt, który będziemy realizować wspólnie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Nasz główny cel - wyjaśnić Polakom czym jest technologia 5G.
Jak wprowadzenie sieci 5G wpłynie na metody pomiarów pól elektromagnetycznych, normy jego emisji i regulacje prawne? O tym dyskutowali międzynarodowi eksperci podczas drugiego dnia zakończonej dzisiaj konferencji „Słyszałem, że sieć 5G powoduje… Czyli rozwój mobilnych sieci telekomunikacyjnych w dobie dezinformacji – technika, zdrowie, regulacje i edukacja”.
Zakończył się pierwszy dzień międzynarodowej konferencji „Słyszałem, że sieć 5G powoduje… Czyli rozwój mobilnych sieci telekomunikacyjnych w dobie dezinformacji – technika, zdrowie, regulacje i edukacja”. Poświęcony był problemom dezinformacji i jej zwalczania, szczególnie w kontekście sieci 5G.
Jedno z najważniejszych wydarzeń branży przemysłowej – konferencja Top Industry Summit odbędzie się 14 października w The Westin Warsaw. Zwieńczeniem całodniowej części merytorycznej wydarzenia będzie wieczorna gala rozdania statuetek „Diamenty Top Industry”.
W dniach 19-20.10.2020 r. w Ryni odbędzie się X Konferencja Bezpieczeństwa Narodowego i Gospodarczego, podczas której poruszona zostanie tematyka zagrożeń pandemią dla bezpieczeństwa państwa i obywateli.
17 września 2020 r. podczas uroczystości otwarcia Krajowego Sympozjum Teleinformatyki i Telekomunikacji w Łodzi, Jordi Mongay Batalla odebrał statuetkę Złotego Cyborga i tytuł Lidera Teleinformatyki.
28-29 września odbędzie się PLNOG LIVE - spotkanie online z najważniejszymi decydentami branży telco w Polsce. Dwa dni, dwie ścieżki, debata oraz najlepsi specjaliści ICT - a to wszystko bez wychodzenia z domu! Instytut Łączności - PIB jest patronem honorowym wydarzenia.
Projekt zmian do ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, został udostępniony 8 września br. na portalu Rządowego Centrum Legislacji. Konsultacje publiczne projektu potrwają 14 dni.
Globalizacja gospodarki, wszechobecność internetu w życiu społecznym, wszechogarniająca potrzeba mobilności powodują, że cyberbezpieczeństwo staje się kluczowym zagadnieniem, wymagającym pilnych rozwiązań, na dziś i na jutro. Nie ma cyberbezpieczeństwa bez norm i standardów. Dlatego już 17 września 2020 r. zapraszamy na konferencję on line „The Future of Standards in Cybersecurity”, w której udział wezmą eksperci o najwyższej, światowej renomie.
Dorobek patentowy Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego jest imponujący. Pierwszy patent zgłoszono 7 września 1929 r. Do chwili obecnej Instytut ma na swoim koncie ponad 250 patentów.
Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy rozpoczął nową kampanię edukacyjną poświęconą tematyce pól elektromagnetycznych (PEM). Materiały przygotowane przez ekspertów Instytutu będą odpowiedzią na wątpliwości związane z nowymi limitami PEM w środowisku i sposobami pomiarów jego natężenia. Kampania jest związana ze zbliżającym się uruchomieniem systemu SI2PEM.
W nowym rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji opublikowanym 29 czerwca 2020 r. w Dzienniku Ustaw, określone zostały minimalne środki techniczne i organizacyjne oraz metody, które muszą stosować przedsiębiorcy telekomunikacyjni w celu zapewnienia bezpieczeństwa i integralności sieci oraz usług.
Pod koniec maja Polska przystąpiła do nowej inicjatywy w ramach Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST). W projekcie CA19111 NEWFOCUS badacze z całej Europy będą pracować nad nową generacją optycznych sieci bezprzewodowych. W kierownictwie projektu znaleźli się dwaj naukowcy z Instytutu Łączności.
Ośrodek Szkolenia Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego wystartował właśnie z cyklem szkoleń SI2PEM przeznaczonych dla pracowników administracji państwowej oraz samorządowej.
Redakcja kwartalnika naukowego Journal of Telecommunications and Information Technology (JTIT) zaprasza do zgłaszania tematyki artykułów, poświęconych wybranym zagadnieniom z zakresu telekomunikacji i technik informacyjnych. Wybrane tematy będą podstawą planowanych numerów specjalnych kwartalnika.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że z powodu koronawirusa 15. ogólnoświatowe Forum Zarządzania Internetem (IGF), które miało odbyć się w listopadzie w Katowicach, będzie zrealizowane online.
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą wziąć udział w konkursie „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie” ogłoszonym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Udział w konkursie jest bezpłatny, a łączna pula nagród wynosi 2 mln zł.
DIH5G (Digital Innovation Hub 5G) - konsorcjum zrzeszające Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy (lider), Politechnikę Łódzką, Ericsson oraz Fundingbox ogłosiło uruchomienie badawczej sieci 5G na Politechnice Łódzkiej. Projekt stał się możliwy dzięki inicjatywie i środkom Ministerstwa Rozwoju.
Centrum Projektów Polska Cyfrowa poinformowało, że od 15 maja uruchamia nabór wniosków o przyznanie dofinansowania w ramach projektu „Zdalna Szkoła+”. Do dyspozycji jest 180 mln zł., a o wsparcie mogą ubiegać się gminy.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że 29 kwietnia uruchomiona został druga funkcjonalność aplikacji ProteGo Safe. Pozwala ona na uzyskanie informacji czy miał miejsce kontakt z osobą, która zachorowała na koronawirusa.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, o zmianach jakie nastąpią w przyjętym przez rząd Prawie telekomunikacyjnym. Jest to pierwszy etap wdrażania w Polsce Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.
Badania przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wykazały, że od 30 marca do 20 kwietnia br. nastąpił bardzo duży wzrost obciążenia sieci telekomunikacyjnych w porównaniu do okresu styczeń-luty 2020 r. Wiele dziedzin codziennego życia przenosiło się właśnie do sieci – praca, zajęcia szkolne, zakupy, rozrywka czy załatwianie spraw urzędowych.
20 kwietnia 2020 r. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło pierwszą wersję aplikacji ProteGO Safe. Prace nad tą aplikacją rozpoczęły się dwa tygodnie temu, a w jej przygotowaniu pomagali najlepsi polscy programiści.
Od 1 kwietnia gminy i powiaty mogą składać wnioski o przyznanie grantu w projekcie „Zdalna Szkoła”, który realizowany jest przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Złożono ich już 2462.
Dr inż. Piotr Krawiec z Instytutu Łączności został członkiem powołanej w lutym Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Teleinformatyka i Cyberbezpieczeństwo.
5 marca 2020 r. Instytut Łączności uruchomił pierwsze w Polsce Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych zgodne z normą Common Criteria. W uroczystości wziął udział minister cyfryzacji, Marek Zagórski.
Rozpoczęła pracę stacja bazowa sieci 5G w siedzibie Instytutu Łączności – PIB w warszawskim Miedzeszynie. To efekt współpracy Instytutu z firmami Orange Polska i Ericsson. Instalacja będzie wykorzystywana do testów nowej sieci komórkowej, a także metod komunikacji z dronami.
Na stronie Instytutu Łączności udostępniliśmy czwarty, ostatni w tym roku numer naszego kwartalnika "Journal of Telecommunications and Information Technology" (JTIT).
W dniach 21 -22 maja 2019 r., w siedzibie Instytutu Łączności - Państwowego Instytutu Badawczego, odbyło się spotkanie grupy roboczej JIWG (Joint Interpretations Working Group) działającej w ramach porozumienia SOG-IS (Senior Official Group Information Security Systems).
Z dumą informujemy, że przedstawiciel Instytutu Łączności, dr inż. Elżbieta Andrukiewicz zdobyła tytuł Laureata prestiżowej nagrody Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji 2018.
Instytut Łączności decyzją 706/P-DUN/2019 z dnia 18 kwietnia 2019 r. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymał środki finansowe na lata 2019-2020 na zadania z zakresu działalności upowszechniającej naukę.
Od 1 do 5 kwietnia w Tel Awiwie trwało kolejne spotkanie grup roboczych Podkomitetu SC27 ISO dotyczące rewizji norm ISO/IEC 15408 i ISO/IEC 18045 (Common Criteria) oraz ISO/IEC WD TR 22216 (Transition Guide). W pracach wzięła udział dr inż. Elżbieta Andrukiewicz z Instytutu Łączności.
Średnie miesięczne użycie danych w mobilnym internecie w Polsce wzrośnie do 2025 r. prawie 25-krotnie. Jeżeli restrykcyjne normy dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego nie zostaną zmienione, w perspektywie najbliższych 2-3 lat sieci mobilne nie będą w stanie obsłużyć rosnącego zapotrzebowania na transmisję danych. Niemożliwe będzie również wdrożenie na szeroką skalę sieci nowej generacji. Takie wnioski płyną z zaprezentowanego 8 marca raportu Instytutu Łączności dla Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
7 i 8 lutego w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli ośrodków szkoleniowych Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) z Europy i krajów WNP. Instytut Łączności reprezentował kierownik Ośrodka Szkoleń, Sylwester Laskowski.
1 stycznia 2019 r. Instytut Łączności został członkiem stowarzyszonym IALA, największej międzynarodowej organizacji zajmującej się morskim oznakowaniem nawigacyjnym.
Dr hab. inż. Mirosław Klinkowski z wrocławskiego oddziału Instytutu Łączności został nominowany do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii "Naukowiec przyszłości".
Polacy korzystają z telefonów komórkowych na masową skalę. Pojawiają się w związku z tym obawy o wpływ telefonii komórkowej na zdrowie. W Warszawie, z inicjatywy Instytutu Łączności odbyła się III. Międzynarodowa konferencja o polu elektromagnetycznym.
Od 24 do 26 października Instytut Łączności będzie gościć uczestników dorocznej konferencji specjalistów w zakresie laserów światłowodowych. Spotkanie organizowane jest w ramach Działania MP1401 będącego częścią Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST).
The 5th Management Committee Meeting and 4th Annual Conference of the COST Action MP1401 "Advanced fibre laser and coherent source as tools for society, manufacturing and lifescience, AFLASER" will be held at the National Institute of Telecommunications in Warsaw, Poland on 24-26 October 2018.
20 października we Wrocławiu odbędzie się czwarta edycja Nocy Laboratoriów. W ramach wydarzenia, kolejny raz zwiedzających gościć będzie wrocławski oddział Instytutu Łączności.
Instytut Łączności – PIB i Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęły prace nad projektem SI2PEM. Jego rezultatem będzie powstanie ogólnodostępnego systemu informacyjnego o urządzeniach emitujących promieniowanie elektromagnetyczne.
Instytut Łączności po raz kolejny objął patronatem honorowym konferencję branży radiokomunikacyjnej RadioEXPO. Tegoroczna edycja odbędzie się 3 i 4 października w Warszawie.
W oddziale Instytutu Łączności w Gdańsku uruchomiono Bezpieczne Laboratorium Projektowe (BLP). Będą tam prowadzone prace związane z kartami inteligentnymi, bezpiecznymi procesorami i algorytmami kryptograficznymi.
W związku z opublikowanym przez EKOPOL Górnośląski Holding S.A. w dniu 11 września 2018 roku raportem bieżącym nr 44/2018, zawierającym korespondencję kierowaną przez tę spółkę do Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, a dotyczącą rzekomego wykorzystania własności intelektualnej EKOPOL Górnośląski Holding S.A. w tworzeniu systemu SENT GEO, Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy informuje niniejszym, iż wbrew twierdzeniom ww. spółki zawartym w opublikowanej korespondencji, SENT GEO jest autorskim systemem wypracowanym w Instytucie Łączności - Państwowym Instytucie Badawczym, bez jakiegokolwiek udziału EKOPOL Górnośląski Holding S.A., ani jej pracowników. Zespół, który opracował rozwiązanie bazujące na przetwarzaniu strumieniowym i zdarzeniach (podstawie systemu SENT GEO), rozpoczął pracę nad algorytmami o tym charakterze w 2005 roku, co jest potwierdzone publikacjami. Zaproponowane rozwiązanie jądra systemu jest unikalne nie tylko w skali kraju, ale w skali międzynarodowej. Zespół intensywnie pracował nad kompleksowym rozwiązaniem analizując wiele prac światowych w tym zakresie. Możliwość wykorzystania najnowszych prac badawczych było dużym wyzwaniem dla Zespołu przygotowującego rozwiązanie. Zatem twierdzenia zawarte w opublikowanej korespondencji, a zwłaszcza te odnoszące się do rzekomo nieuprawnionego korzystania z własności intelektualnej EKOPOL Górnośląski Holding S.A. w kontekście powyższego są nie tylko bezpodstawne, ale i oburzające oraz uderzające w dobra osobiste pracowników Instytutu zaangażowanych w tworzenie SENT GEO, tym bardziej, że Instytut i jego pracownicy przywiązują szczególną wagę do praw własności intelektualnej i przemysłowej, co znajduje odzwierciedlenie w stałej i wielopoziomowej weryfikacji tych praw w prowadzonych pracach badawczych. Z uwagi na powyższe Instytut rozważa możliwość podjęcia niezbędnych kroków prawnych w celu ochrony dobrego imienia przede wszystkim pracowników oraz samego Instytutu.
Instytut Łączności świętował 90. rocznicę utworzenia. W uroczystości, oprócz licznych przedstawicieli świata nauki, instytutów badawczych i administracji, udział wziął Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.
Z okazji jubileuszu 90-lecia utworzenia Instytutu Radiotechnicznego Instytut Łączności przygotował specjalne wydanie kwartalnika Telekomunikacja i Techniki Informacyjne.
19 września 2018 r. w Instytucie Łączności zaprezentowane zostaną założenia projektu "System Informacyjny o Instalacjach Wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne" (SI2PEM).
Instytut Łączności podpisał z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji umowę na realizację badań oglądalności telewizji. Instytut dokona analizy danych pochodzących od operatorów telewizji kablowych i satelitarnych.
Trzy jednostki naukowo-badawcze nadzorowane przez Ministra Cyfryzacji rozpoczęły wspólną realizację ważnego dla kraju projektu dotyczącego cyberbezpieczeństwa – KSO3C.
Realizowany w Instytucie Łączności projekt R-Mode Baltic został wyróżniony statusem Projektu Flagowego w ramach Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR).
Ośrodek Szkolenia Instytutu Łączności zaprasza w dniach 5-12 marca 2018 r. do udziału w szkoleniu e-learningowym Legal and regulatory barriers to the introduction of cloud services in the EU organizowanym we współpracy z International Telecommunication Union (ITU).
Ośrodek Szkolenia Instytutu Łączności zaprasza do udziału w szkoleniu e-learningowym „Wireless Access Technologies to Internet Network” organizowanym we współpracy z International Telecommunication Union (ITU).
21 lutego 2018 r. uruchomiliśmy nadajnik cyfrowego radia w technologii DAB+ we Wrocławiu. Instalacja znajduje się na maszcie antenowym wrocławskiego zakładu Instytutu Łączności - Państwowego Instytutu Badawczego. Powstanie cyfrowej sieci DAB+ we Wrocławiu jest efektem prowadzonego w latach 2015-2017 projektu LokalDAB, realizowanego wspólnie przez Radio Wrocław, Politechnikę Wrocławską oraz Instytut Łączności. Jego celem było stworzenie i przetestowanie rozwiązań pozwalających lokalnym rozgłośniom radiowym na relatywnie niedrogie nadawanie w formacie cyfrowym. Obecnie w ramach wrocławskiego multipleksu DAB+ dostępnych jest pięć programów radiowych.
Zainteresowanych tematyką PEM zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu na dedykowanej stronie pem.itl.waw.pl, gdzie będą publikowane wyniki prac prowadzonych przez Instytut Łączności oraz inne informacje dotyczące tej problematyki.
Dnia 28 czerwca 2017 r. zostało podpisane Porozumienie na rzecz Strategii „5G dla Polski”. Uroczyste podpisanie miało miejsce w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji. Jednym z sygnatariuszy Porozumienia jest Instytut Łączności, który będzie pełnił rolę Organizatora, czyli będzie „kierował działaniami podejmowanymi w ramach Porozumienia w imieniu Lidera”. Liderem Porozumienia zostało Ministerstwo Cyfryzacji.
Instytut Łączności podpisał porozumienie z Collegium Medicum (Uniwersytet Jagielloński) o współpracy mającej na celu przygotowanie raportu dotyczącego wpływu pól elektromagnetycznych (PEM) wytwarzanych przez stacje bazowe telefonii komórkowej na zdrowie mieszkańców.