+48 22 5128 100  
info@il-pib.pl

Szachowa Str. 1,
04-894 Warsaw

News

Aplikacja w ProteGO Safe z nową funkcjonalnością

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że 29 kwietnia uruchomiona został druga funkcjonalność aplikacji ProteGo Safe. Pozwala ona na uzyskanie informacji czy miał miejsce kontakt z osobą, która zachorowała na koronawirusa.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że 29 kwietnia uruchomiona został druga funkcjonalność aplikacji ProteGo Safe. Pozwala ona na uzyskanie informacji czy miał miejsce kontakt z osobą, która zachorowała na koronawirusa. Działanie tej funkcjonalności opiera się na technologii Bluetooth. Ministerstwo zachęca do przetestowania tego rozwiązania i podzielanie się swoimi uwagami.

Nowa funkcjonalność wymaga zainstalowania na telefonie aplikacji ProteGO Safe i włączeniu Bluetootha. Wówczas urządzenia, które znajdują się w najbliższym otoczeniu i  używają tej aplikacji mogą się „zobaczyć”. Dane o napotkanych urządzeniach są rejestrowane przez aplikację ProteGO Safe, szyfrowane, a po dwóch tygodniach usuwane. Jeżeli osoba używająca telefonu, który został zarejestrowany przez naszą aplikację zachoruje na koronawirusa wówczas otrzymamy o tym informację. Nie będziemy wiedzieli kto zachorował, a jedynie, że mieliśmy z osobą zarażoną kontakt. Aplikacja dostarczy również informacji jak dalej postępować.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski zaznaczył, że Polska jest jednym z pierwszych państw na świecie, które udostępnia takie rozwiązanie. Minister podkreślił, że aplikacja jest bezpieczna i zgodna wytycznymi Komisji Europejskiej.

Prace nad aplikacją prowadzone są w przejrzysty sposób. Dlatego zdecydowano się udostępnić jej kod źródłowy - pobierz. Ministerstwo zachęca do testowania aplikacji i dzielenia się swoimi uwagami. Można je przesyłać na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Aplikacja ProteGO Safe jest darmowa, można ją pobrać ze sklepu Google Play (użytkownicy smartfonów z systemem Android). W najbliższych dniach będzie dostępna także dla właścicieli urządzeń z systemem iOS.

Aplikacja ProteGo Safe – pobierz.

Pierwszą wersję aplikacji ProteGO Safe Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło 20 kwietnia 2020 r. Jej funkcjonalność pozwala na samokontrolę stanu zdrowia, a zastosowane w niej rozwiązania zostały oparte na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i konsultacjach z lekarzami. W skrócie działanie aplikacji polega na przeanalizowaniu udzielonych odpowiedzi na pytania dotycząca stanu zdrowia i na tej podstawie przypisanie użytkownika do jednej z trzech grup ryzyka (niska, średnia, wysoka) wraz z odpowiednimi zaleceniami. W ten sposób, bez wychodzenia z domu użytkownik dowie się w jaki sposób powinien postępować.

Aplikacja ProteGO Safe przygotowywana jest przez polskie firmy informatyczne na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji we współpracy z GovTech Polska, pod nadzorem Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/protego-safe--pobierz-zainstaluj-przetestuj